Od 1 lipca 2016 r. Francja wymaga od firm zagranicznych, zajmujących się transportem osób i rzeczy na jej terytorium, stosowania francuskich przepisów o wynagrodzeniu pracowników delegowanych.
Poniżej przypominamy najważniejsze wymagania.
Od 1 lipca 2016 r. wszystkie zagraniczne firmy sektora transportowego, które wykonają chociaż jeden przewóz do/z Francji lub kabotaż, będą musiały wystawić zaświadczenie o delegowaniu dla każdego kierowcy, posiadać przedstawiciela we Francji i rozliczać czas pracy kierowcy na terenie Francji zgodnie z przepisami francuskimi i wypłacać od 9,67 euro brutto za każdą godzinę pracy na jej terytorium.
Przepisy mają zastosowanie do kabotażu oraz przewozów dwustronnych, wyłączone zostają jedynie przewozy tranzytowe. Będą dotyczyły każdego środka transportu bez względu na jego dmc.
WAŻNE! Przed pierwszym przewozem do Francji należy:
I. Wystawić kierowcy ZAŚWIADCZENIE o delegowaniu
Firma transportowa, która deleguje pracowników, jest zobowiązana do wystawienia pracownikowi–kierowcy zaświadczenia o delegowaniu.
Zaświadczenia jest ważne maksymalnie 6 miesięcy.
Zaświadczenie musi być sporządzone w języku francuskim przed rozpoczęciem pierwszej operacji delegowania.
Zaświadczenie o delegowaniu konkretnego pracownika jest wystawiane w 2 egzemplarzach: jeden dla pracownika (musi znajdować się w kabinie pojazdu) i drugi dla przedstawiciela firmy we Francji.
II. Ustanowić PRZEDSTAWICIELA we Francji
Pracodawca musi ustanowić swojego przedstawiciela we Francji, odpowiedzialnego za kontakty ze służbami kontrolnymi.
Przedstawiciel musi posługiwać się językiem francuskim.
Okres ustanowienia przedstawicielstwa nie może być krótszy niż okres oddelegowania pracownika oraz kolejnych 18 miesięcy po zakończeniu delegowania.
III. LICENCJA
Do czasu uruchomienia w Polsce Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, strona francuska w zaświadczeniu o delegowaniu będzie akceptować wpis numeru licencji wspólnotowej.
IV. W kabinie pojazdu muszą się znajdować:
1. Zaświadczenie o delegowaniu (w języku francuskim)
2. Umowa o pracę kierowcy (w języku polskim).
Za niewypełnienie nakazów zawartych we francuskich przepisach grożą sankcje karne i administracyjne. Przewidziano mandaty karne od 450 do 750 euro, a kary administracyjne mają wynosić od 2 000 do nawet 500 000 euro.